Ersun PEHLİVAN

Software Developer / Process Management Consultant

Delphi (Firemonkey) PAServer Kullanarak MacOS SDK Setup

Merhaba arkadaşlar, delphi ile MacOS ' da nasıl hata ayıklanır ve SDK kurulumu yapılır. Ben paralel paralel desktop üzerinden işlemlerimi yapmaktayım.

Yeni Multi Device projesi açalımDikkat edecek olursak MacOs Platformunun olmadığını görmüşsünüzdür.  Eklemek için sağ tuş Add Platform diyelim.Select Platform seçeneğinden OSX seçelimOSX Platformumuz eklenmiş bulunmakta. ilgili SDK kurulumunu yapmamız gerekmektedir.Sağ tuş diyerek Edit Connection sekmesini tıklayalımProperties seçeneğini seçelim
Platform eklemek isteğimiz zaman hata ile karşılaşmaktayız. İlgili profil bilgilerinin olmaması ve hata ayıklama işlemleri için PAServer çalışır durumda olmamasından kaynaklanmaktadır.
İlgili profil bilgilerine bakalım
Profil bilgisi bulunmamaktadır. Yeni tanımlaması yapmamız gerekmektedir.
Add diyerek MacOS PC profil bilgilerini girelim. Ör:/ ACBF
İlgili MacOS pc IP adresi ve MacOs pc oturum açma şifresini girelim. Bu işlemlerden önce PAServer sisteme kurulu olmasıyla beraber çalışır durumda olması gerekmektedir.
Çalışır durumda olmayan PAServer hata ile kaşılaşmanıza sebebiyet vermektedir.
Test Connection diyerek kontrol edelim. Bağlantı başarılıİlgili profil bilgilerimiz tanımlanmış bulunmakta.Add diyerek yeni platform ekleyelim.MacOS Platformunu seçelim. MacOS PC XCode yüklü olması gerekmektedir.İlgili profil bilgileri PAServer üzerinden yüklenmektedir.OSX PlatformuMacOS Platformumuz başarılı bir şekilde tanımlanmış bulunmaktadır.Örnek uygulamaÖrnek kodMacOS PAServer ' ları çalıştıralımPAServer için geçici isim verelimMacOS profil şifremizi girelimPAServer çalışır durumdaDelphi ile F9 diyerek programı çalıştıralım.Saygılarımla
Ersun PEHLİVAN

delphi paserver
firemonkey paserver
delphi ile macos kullanımı
firemonkey for macos
paserver setup