Ersun PEHLİVAN

Software Developer / Process Management Consultant

Delphi Firemonkey ile android iphone mobile vcl datasnap server ve client kullanımı

Merhaba arkadaşlar daha öncesinde DataSnap konusuna değinmiştik ,  delphi ile istemci ve sunucu arasında köprü bağlantısı görevi üstlendiğinden bahsetmiştik. Şimdi ise sunucu üzerinden DataSnap aktif edilir ve client üzerinden nasıl parametre gönderilerek işletilir ona değinelim. 

DataSnap nasıl oluşturulur ilgili makaleye göz atmanızı tavsiye ederim.

 

Server tarafında çalıştırılan DataSnap Server DataSnap istemci tarafından kayıt işlemleri için ServerMethodUnit içerisine bir kaydet procedure tanımlayalım.

İlgili kaydet prosedürümüz parametreleri exec ettikten sonra select sorgusu çekmemiz gerekmektedir. Kayıtları istemcı tarafında reflesh etmemiz için.
 İstemci tarafıman geçelim (Client) DSProviderConnection ile grid nesnemize kayıtlarımızı getiriyoruz.  Bizim için önemli olan SqlServerMethod1 nesnesi oluşturulan procedure işleminin sunucu tarafına parametreleri aktarımını yapmamızı olanak sağlar

 SqlServerMethod nesnemizin özelliklerinden SQLConnection özelliğini SQLConnection1 olarak atayalımSunucu tarafında oluşturulan server method özelliğini KullanıcıK olarak seçelim, seçtiğimiz method ' a tanımlı parametrelere Params sekmesini tıklayarak ulaşabiliriz.

 Params sekmesini seçtiğimizde seçili method parametrelerine erişebilir veya özellikleri üzerinde değişiklik yapabiliriz.

  

Button1 tıklayarak ilgili kodlarımızı ekleyelim. ServerMethodName kısmına ilgili method ismini yazmamız gerekmektedir.
ilgili parametreleri 0, 1, 2, 3 ... diye devam etmektedir. [0] = KAdi , [1] = Sifre olarak tanımlanmaktadır.
 
ExecuteMethod diyerek ilgili kayıt işlemini çalıştıralım.
 
ClientDataSet özelliğini Open, Close yaparak son değişikliği görebiliriz.

 

 

İstemci tarafında SQLConnection nesnemizin HostName özelliğini ilgili Server Ip adresini girelim.Formumuzun çalışır durumuİlgili kayıt işlemi başarılı bir şekilde tanımlanmıştır.